Ogrzewanie podłogowe to najpopularniejsza forma ogrzewania płaszczyznowego, w tym ogrzewania ściennego i sufitowego. Występuje nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w domach wielorodzinnych. Znajduje również szerokie zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej i przemyśle. Zasada działania ogrzewania podłogowego opiera się na wykorzystaniu zjawisk radiacyjnych (około 70%), tzw. konwekcja (pozostałe 30%) tworzy komfort cieplny pomieszczenia. Stosunek między nimi zależy w dużej mierze od geometrii budynku i liczby przegród zewnętrznych. Dlatego komfort cieplny rozumiany jest jako zadowolenie człowieka z mikroklimatu miejsca, w którym aktualnie się znajduje.
Ogrzewanie podłogowe pracuje przy znacznie niższej temperaturze czynnika grzewczego: zasilanie nie powinno przekraczać + 55ºC, a temperatura powrotu nie powinna przekraczać 10ºC. Jak można się domyślić, najlepszymi źródłami ciepła są wydajne kotły kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo dzięki metodzie wymiany ciepła można obniżyć temperaturę wewnętrzną o 1-2ºC (średnio na 1ºC można zaoszczędzić ok. 6%). Wynika to z faktu, że odczuwalna temperatura składa się w 50% z temperatury powietrza, a pozostałe 50% z temperatury podłogi i średniej temperatury otaczających powierzchni, które są podwyższane przez promieniowanie ciepłej podłogi.
Ogrzewanie podłogowe, a ruch powietrza w pomieszczeniu
Metoda odprowadzania ciepła przez ogrzewanie podłogowe może zapewnić ograniczenie przepływu powietrza w pomieszczeniu, zmniejszając w ten sposób cyrkulację kurzu i suszenie powietrza. Jest to szczególnie ważne dla alergików, gdy przebywają w pomieszczeniach z tradycyjnym ogrzewaniem (różnica temperatur pomiędzy powierzchnią grzewczą a temperaturą powietrza jest większa, dochodzi do kilkudziesięciu stopni, co prowadzi do większego przepływu powietrza w pomieszczeniu) nie dla ich zdrowia, innymi słowy, jest bardziej podatny na negatywne skutki ogrzewania. Jedną z zalet ogrzewania podłogowego najbardziej docenianych przez pojedynczego użytkownika jest jego piękno. Ponieważ wszystkie elementy grzejne są ukryte w podłodze, daje to nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczeń.
Różnorakie systemy
System mokry. Najczęściej stosowanym systemem ogrzewania podłogowego jest system mokry.W systemie centralnym rura centralnego ogrzewania zatopiona jest w płycie cementowej lub anhydrytowej, a warstwa izolacyjna wykonana jest z płyty styropianowej i jest wyposażona w fabrycznie sklejoną warstwę folii aluminiowej lub niezależne piętro. Folia musi być trwale przymocowana do podłoża. Hydraulik – olsztynhydraulik.pl, specjalizuje się w wykonaniu ogrzewania podłogowego w kompleksowy sposób, tak aby zapewnić najlepszą trwałość całej instalacji. Hydraulik Olsztyn ma wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu takich prac związanych z ogrzewaniem podłogowym.